Zgodil se nam je prav poseben obisk. V četrtek, 16. 2. 2023, se je na šolskem igrišču, kjer so se igrali učenci podaljšanega bivanja, kar naenkrat pojavila prav posebna podoba, neka očarljiva in čudovita gospa. Ne, ni bila ena od mamic. Povabili smo jo v šolo. Začela je pripovedovati svojo zgodbo, da ji je ime grofica Marija Attems Auersperg, ki je s svojim možem grofom Antonom Aleksandrom Auerspergom živela na leskovškem gradu Šrajbarski turn. Poročila sta se nekoč, leta 1839. Joj, skoraj 200 let je že od njune poroke! Vsi smo obnemeli. Ali nas je obiskal duh preteklosti? Nato pa je vendarle povedala resnico, da je gospa Sonja Levičar, članica KD Leskovec pri Krškem, kjer vodi sekcijo za ohranjanje kulturne dediščine.

Gospe Sonji Levičar smo hvaležni, saj smo izvedeli veliko zanimivih podatkov o Šrajbarskem turnu, grajski preteklosti in tudi o življenju grofice. Bila je zelo ustvarjalna na raznolikih področjih. Sledili bomo dediščini naših prednikov in bomo ustvarjalni tudi mi, učenci podaljšanega bivanja. Na prav poseben in svojstven način bomo izdelali mozaik umetniških izdelkov o Šrajbarskem turnu, kot ga vidimo in doživljamo najmlajši učenci v podaljšanem bivanju. Naše izdelke si boste lahko ogledali daljnega meseca marca 2023… Ampak, izdelke bomo ustvarili res mi in ne duh preteklost, ki pa kakorkoli obrnemo, še vedno prebiva tudi v vsakem od nas.

Učenci in učitelji podaljšanega bivanja