Mednarodna diabetična zveza (IDF) in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sta leta 1991 razglasili svetovni dan sladkorne bolezni kot odziv na vse večjo zaskrbljenost zaradi naraščajoče grožnje za zdravje, ki jo predstavlja sladkorna bolezen. Svetovni dan sladkorne bolezni je uradni dan Združenih narodov postal leta 2006, ko je bil sprejet v okviru resolucije 61/225 generalne skupščine Združenih narodov. Vsako leto ga obeležujemo 14. novembra, ko se spominjamo rojstva sira Fredericka Bantinga, ki je leta 1922 skupaj s Charlesom Bestom odkril inzulin.

Svetovni dan sladkorne bolezni je največja kampanja osveščanja o sladkorni bolezni po vsem svetu. V več kot 160 državah vsako leto doseže več kot eno milijardo ljudi. Kampanja opozarja na težave, ki so za svet sladkorne bolezni izjemno pomembne, in bolezen ohranja trdno v središču pozornosti javnosti in politike.

Kampanja uporablja logotip modrega kroga, ki je bil sprejet leta 2007 po sprejetju resolucije ZN o sladkorni bolezni. Moder krog je globalni simbol ozaveščenosti o sladkorni bolezni. Ponazarja enotnost svetovne skupnosti sladkornih bolnikov kot odziv na epidemijo sladkorne bolezni. Kampanja svetovnega dneva sladkorne bolezni je vsako leto osredotočena na izbrano temo, tema za obdobje 2021–2023 je dostop do zdravljenja sladkorne bolezni.

Danes je na svetu že več kot 463 milijon sladkornih bolnikov. Ta ocena ni povsem zanesljiva, ker se število, še posebno v zadnjem obdobju nenehno povečuje. V Sloveniji pa je sladkornih bolnikov že več kot 200.000.

Poznamo dva tipa sladkorne bolezni in sicer:

 • Sladkorna bolezen tipa 1 in
 • Sladkorna bolezen tipa 2.

Kakšna je razlika med tipoma 1 in 2 sladkorne bolezni?

Pri sladkorni bolezni tipa 1 telo preneha proizvajati inzulin.

Pri sladkorni bolezni tipa 2 pa telo ne proizvaja zadostne količine inzulina ali pa se celice na inzulin ne odzovejo.

Namreč inzulin je nujen za telo, saj mu pomaga porabiti glukozo (sladkor) oz. prenaša hrano (glukozo/sladkor) v celice. Sladkor je namreč osnovno gorivo telesnih celic. Ko vrednost sladkorja v krvi narašča in ne vstopa v celice, se lahko zgodi:

 • da, celice ostanejo brez hrane in energije
 • čez čas visoke vrednosti sladkorja v krvi povzročijo različne okvare na očeh, ledvicah, živcih in srcu

Kateri so simptomi sladkorne bolezni?

Sladkorna bolezen lahko povzroči resne zaplete, zato je zelo pomembno spremljati znake oz. simptome, ki se pojavljajo na vašem telesu. Simptomi pri sladkorni bolezni tipa 1 so izraziti in trajajo krajši čas. To so:

 • povečana žeja
 • povečana lakota (posebno po jedi)
 • suha usta
 • pogosto uriniranje
 • nepričakovana izguba teže (čeprav jeste normalno in ste ves čas lačni)
 • utrujenost
 • motnje vida
 • otrplost ali odrevenelost rok in stopal
 • izguba zavesti (redko)

Simptomi pri sladkorni bolezni tipa 2 so lahko enaki kot zgoraj našteti, vendar so neizraziti ali pa se razvijajo zelo počasi in postopno. Pravzaprav se polovica ljudi s sladkorno boleznijo tipa 2 svoje bolezni sploh ne zaveda.

Ali lahko preveč sladkorja in sladkarij v prehrani povzroči sladkorno bolezen?

Prehrana, ki vsebuje veliko sladkorja, sama po sebi ne povzroči sladkorne bolezni, lahko pa povzroči debelost, ki je eden izmed glavnih razlogov nastanka sladkorne bolezni tipa 2. Ima še druge škodljive učinke, kot so pogoste zobne bolezni in karies.

Ali se lahko sladkorna bolezen ozdravi?

Ne. Zdravila za sladkorno bolezen še niso razvili. Vendar pa je sladkorna bolezen vsekakor lahko obvladljiva. Večina ljudi z sladkorno boleznijo vodi svojo bolezen in živijo normalno življenje. Vendar pa lahko brez primerne oskrbe sladkorna bolezen vodi v:

 • srčne bolezni
 • visok krvni tlak
 • poškodbe oči in slepoto
 • resne poškodbe stopal, ki včasih zahtevajo tudi amputacijo
 • bolezni dlesni in kože

Zato pazimo na svoje zdravje, se pravilno prehranjujmo in ne pozabimo na telesno aktivnost vsak dan.