8. aprila Romi po vsem svetu praznujejo svoj dan – Svetovni dan Romov.

Za začetek prisluhnimo njihovi himni Dželem, Dželem.

Ta dan je bil izbran na njihovem prvem svetovnem kongresu leta 1971 v Londonu. Romi so sicer potomci nomadskega ljudstva, ki se je selilo iz kraja v kraj. Že pred 14. stoletjem so se iz Indije selili proti zahodu in se naselili po vsej Evropi. Danes jih po evropskih državah živi približno deset milijonov, v Sloveniji okoli 10 000 in se delijo v tri skupine: prekmurski Romi, ki so prišli z Madžarske, dolenjski Romi s Hrvaške in iz Avstrije Romi iz plemena Sintov.

Beseda Rom sicer pomeni človek, Roma pa ljudje ali ljudstvo. Kot ljudstvo imajo tudi svojo zastavo: v njej je kolo, ki ponazarja velike selitve, zelena barva pomeni naravo, modra pa nebo oziroma svobodo. So zelo predani glasbi. Posebej ples ima v njihovem življenju velik pomen, zelo uveljavljen je trebušni ples.

Na spodnji povezavi si lahko ogledate značilni romski ples in zraven poskusite zaplesati.

Spodaj pa si lahko pogledate še nekaj utrinkov naših romskih učencev pri pouku.