V petek, 22. 11. 2019, smo se učenci 9. razredov, ob pol sedmih odpravili v Strunjan. Na poti smo imeli eno postojanko. Na cilj smo prišli okoli 9. ure zjutraj, se preobuli in razdelili v dve skupini. Prva skupina se je odpravila do Strunjanskih solin, druga skupina pa je šla na malico in k Strunjanskemu križu, ki je bil postavljen ob obletnici Marijinega prikazovanja. Imeli smo čudovit pogled na Tržaški zaliv, sosednjo Italijo in 78 metrov visok klif. V solinah smo si ogledali bazene za sol, v katerih ima voda 60°C, pripomočke za delo v solinah in izvedeli veliko o pokrajini na Primorskem ter o rastlinah pri laguni. Spoznali smo kako je človek vplival na izgled narave. Že pred 2000 leti so Rimljani uvedli kmetijstvo v terasah. Ljudje so prinašali rastline kot so tamariska in trstika, da so urejali bregove. Videli smo kako so pred posegom človeka izgledale lagune, saj smo si ogledali zadnjo ohranjeno laguno Štjuža. Sprehodili smo se ob morju pod klifi, kjer smo izvedeli, da so sestavljeni iz dveh različnih kamnin, peščenjaka in laporja, in da se vsako leto za 2 cm premaknejo v notranjost. Ko smo končali z ogledi, smo se odpravili peš do Portoroža, čez predor Valeta, ki so ga med obema svetovnima vojnama zgradili za prevoz surovin z vlaki. V Portorožu, mestu rož, smo imeli premor v kavarni, nekdo od nas pa je celo zaplaval v morju. Vodič je bil zelo intelektualen s smislom za humor. Vrnili smo se okoli pol petih popoldan.

Laura Ostrelič