V 18. stol. Slovenija ni bila država,
bile so le slovenske dežele.
Potem pa prevladala pamet je zdrava
in naše učenjake so razsvetljenske ideje prevzele.

Vega in Janša in drugi so se odločili,
da bi narod prebudili
in so nadaljevali izobraževanje,
in uresničili o enotnosti sanje.

Prebivalci so se počasi zavedati začeli,
da so en narod
in bodo le združeni uspeli.

Tako smo Slovenci postali,
se zavojevalcem uprli
in za vedno skupaj ostali.

Albina Marinčič, 8. b

 

 

POGOVOR MED MARIJO TEREZIJO IN LUDVIKOM XIV.

(RAZSVETLJENA ABSOLUTISTKA IN ABSOLUTIST)

M.T.: No, ko sem podedovala to svojo monarhijo, sem pa pričakovala, da bo malce bolj organizirana in izobražena.

L. XIV. : Le zakaj bi hotela kaj takega? Slabše kot so ljudje, duhovščina in uradniki izobraženi, večji vpliv imaš. Moji uradniki so zelo lahko podkupljivi. Podprli bi vsako mojo odločitev, pa če bi hotel podreti svojo Versaillesko palačo v Parizu.

M. T. : S tem se ne bi strinjala. Kako pa naj organiziram vojsko in sodstvo, če nihče ne zna misliti s svojo glavo. Menim, da je treba sprejeti reforme. Vsi podložniki morajo vsaj eno leto obiskovati šolo, prepovedali bomo mučenje, uvedli pravično sojenje …

L.XIV. : Kaj?! A se ti je zmešalo? Kralj je država in odloča o vsem. Pa, da bi prepovedali mučenje!!!! Francozi imajo tako trdovratne buče, da ničesar ne priznajo, pa če jih z glavo navzdol obesimo na drevo.

M. T. : Mučenje je prekruto. Vsak človek se rodi svoboden in sam odloča o svojem življenju in veri.

L. XIV. : Ti, ti groza kraljevska!!